Põltsamaa vanadel fotodel: Kaubasaare pikim maja aadressiga Jõgeva mnt 1 1930. aastate II poolel.


Varem oli seal Uue-Põltsamaa mõisa rentniku Carl Schmidti jahuveski ja villavabrik, aga 1915. aastal põlesid need maha.
Anne Ütt
Koduloouurija
Omandiküsimuste segaste asjaolude tõttu riigi ja Uue-Põltsamaa mõisniku F. von Lilienfeldi vahel seisid varemed veel üle kümne aasta, vesi voolas pidevalt kasutuna veski alt läbi. Siis sai maja linnale ja pärast renoveerimistöid tuli jõepoolsesse ossa elektrijaam.
Majas piki Kaubasaart asusid erinevatel aegadel mitmed ettevõtted ja asutused.
Näiteks raudteevalitsuse kaubakontor, mis loodi 1932. aastal ja millest kirjutas ka ajaleht Postimees:
„Raudteewalitsus awas Põltsamaa linnas kaubakontori pagasi ja kaubaweo operatsioonide toimetamiseks. Põltsamaa kaubakontor wõtab saadetisi wastu kõigi sisemaa raudteejaamadesse saatmiseks, samuti wõib igast sisemaa jaamast adresseerida saadetisi Põltsamaale. Nimetatud ühenduses ei wõeta weoks wastu elusloome hoiuabinõudeta, tsisternides weetawaid wedelkaupu ja üksikuid kaubakohte kaaluga üle 8 tonni. Kaupade wedu Põltsamaa linna ja Jõgewa wõi Wõhma raudteejaamade wahel teostatakse jõuwankrite abil, mille weo eest wõetakse tasu pagasi weol 15 senti iga saadetise ning suur- ja wäikekiiruse kaupade weol 0,5 senti iga kilogrammi eest. Selle maksu eest soowi korral weetakse kaupu Põltsamaa linna piires saajale kodu kätte wõi saatjalt kodust raudteele.”
Siis asus kaubakontor alles väga niisketes ruumides Lossi tänavas. 1935. aasta 1. aprillil aga koliti uutesse, avaratesse ruumidesse Kaubasaarel. Fotol on kaubakontori uks vasakult esimene.
Edasi on järgmise ukse kohal J. Sinka mehaanikatöökoja silt. Kangialuse järel oli Kristjan ja Hilda (Teppo) Päärmanni kauplus, kus oli leida ilusat pudu- ja riidekaupa.
Edasi järgmisest uksest sai teisel korrusel asuvasse politseijaoskonda.
Esimesel korrusel olid veel linnavalitsuse viinapood, mille aastane tulu oli nendel aastatel ümmarguselt 2000 kr. Maja, mis oli üsna pikk ja kahekorruseline, pakkus erinevatel aegadel ruume veel mitmele ettevõttele. Näiteks olid majas veel R. Rümmeli ning M. Raukase tisleritöökojad, haigekassa kontor, A. Seppa juuksuritööstus, Mai Saare toidu- ja maiusainete kauplus, elukorterid selle maja asutuste ametnikele jne.
Ilmunud ajalehes Põltsamaa Teataja 06.09.2019